Wakacje terapeuty

Lipiec to miesiąc wakacji.  Czy jednak terapeuta może  zostawić swoich pacjentów samych sobie na czas odpoczynku? Może powinien zrezygnować z urlopu? A Może wręcz odwrotnie musi odpocząć, aby móc wydajnie pracować przez cały kolejny rok? Te i wiele innych pytań pojawiają się w pierwszych latach pracy wielu psychoterapeutów.  Jak na nie odpowiedzieć?

Każdy, niezależnie od zawodu jaki wykonuje, potrzebuje odpoczynku i oderwania się od codzienności. Dotyczy to także psychoterapeutów. Zanim jednak terapeuta wyjedzie na wakacje, które mu się słusznie należą, musi je dobrze zaplanować z myślą o swoich pacjentach. Przede wszystkim termin urlopu należy ustalić z wyprzedzeniem, aby nie było konieczności nagłego odwoływania wizyt. Jeśli pacjenci będą wiedzieli, że terapeuta ma wolne w lipcu, przyzwyczają się do tej myśli i nie będzie to problemem .

Dobrym pomysłem jest zaproszenie innego terapeuty na zastępstwo. Pacjenci, którzy będą potrzebowali nagle wsparcia będą mieli osobę do której mogą się zwrócić.

Jeśli terapeuta zaplanuje urlop z odpowiednim wyprzedzeniem nie zaszkodzi tym swoim pacjentom, a wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że wróci wypoczęty będzie mógł lepiej pracować i wspierać ich w rozwiązywaniu problemów.

Psychoterapia Warszawa