Psychoterapeuta – pracownik szpitala

Zawód psychoterapeuty kojarzy nam się zazwyczaj z prywatnymi gabinetami lub poradniami psychologiczno-pedagogicznymi. Warto jednak wiedzieć, że psychoterapeuci coraz częściej pojawiają się także w szpitalach. Można ich spotkać przede wszystkim na oddziałach psychiatrycznych, ale często swoimi działaniami obejmują oni także innych chorych.

Na oddziałach psychiatrycznych zadaniem lekarzy jest dokonanie diagnozy oraz dobranie odpowiedniej terapii dla konkretnego chorego. Może ona opierać się na lekach albo wsparciu psychologicznym. Natomiast zadaniem psychoterapeutów jest wykonywanie zaleceń terapeutycznych lekarzy.

Psychoterapia to bardzo żmudny i zazwyczaj dający niezbyt spektakularne efekty, proces. Często pacjenci rezygnują z tej formy terapii ze względu na to, że nie widać poprawy. Należy pamiętać, że w większości wypadków poprawa stanu psychicznego przychodzi, ale wolno i bywa niezauważana.

Terapia prowadzona podczas pobytu w szpitalu powinna być kontynuowana także po zakończeniu hospitalizacji. Systematyczne spotkania z terapeutą sprawiają, że samopoczucie pacjenta sukcesywnie się poprawia. Bardzo często okazuje się, że po kilku miesiącach terapii można znacząco ograniczyć lub zupełnie wykluczyć farmakoterapię, co działa na korzyść pacjenta. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że psychoterapia nie może być uważana za zastępstwo farmakoterapii i odwrotnie. Obie te terapie muszą się wspierać i uzupełniać, bo tylko wówczas jest największe prawdopodobieństwo wyzdrowienia.

 

Dobry psychoterapeuta w Warszawie