Psychoterapeuta nie ocenia i nie zdradza sekretów

Psychoterapeuta to osoba, której zadaniem jest wysłuchanie pacjenta i wsparcie go. Ponadto terapeuta powinien pomóc pacjentowi w zrozumieniu problemu i podpowiedzieć gdzie leży jego przyczyna.

Wiele osób uważa, że wizyta u terapeuty to tylko płatna wersja rozmowy z przyjaciółką. Warto jednak wiedzieć, że takie porównanie jest błędne. Przyjaciółka wysłucha i niekiedy dobrze poradzi, jednak nie spełnia wszystkich cech dobrego psychoterapeuty. Przede wszystkim bliscy w przypadku wielu sytuacji nie są w stanie wysłuchać opowieści o problemach i nie oceniać naszych zachowań. Profesjonalista działa zupełnie inaczej. Jego zadaniem jest wysłuchanie, ale nie ocenianie. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy problemy z jakimi przychodzi są jego zdaniem wstydliwe.

Warto też pamiętać, że psychoterapeuta jest związany tajemnicą zawodową, co podnosi zaufanie do niego. Jest też osobą obcą, więc pacjent nie musi obawiać się tego, że za chwilę o problemie dowie się większa ilość znajomych, jak to niekiedy się zdarza w przypadku rozmów z bliskimi.

W przypadku pojawienia się problemów, z którymi nie dajemy sobie sami rady warto zastanowić się nad wizyta u psychoterapeuty, zwłaszcza wtedy, gdy przyjaciółka to za mało.