Psychiczna siła – niezbędny element charakteru psychoterapeuty

Psychoterapeuta musi okazywać empatię i zrozumienie. Jednakże posiadanie tych cech nie sprawia, że wskazana osoba nadaje się do wykonywania zawodu terapeuty. Aby pomagać ludziom z problemami trzeba mieć silną psychikę.

Słuchanie problemów osób trzecich wiąże się bardzo często z przenoszeniem ich na siebie. Aby móc pomagać ludziom trzeba umieć ich wysłuchać i zrozumieć, ale to za mało. Psychoterapeuci muszą również mieć siłę, by nakazać pacjentom wykonanie pewnych działań. Wprawdzie do roli terapeuty nie należy np. nakazanie pacjentowi złożenia wniosku rozwodowego, niemniej jednak może on zalecić mu wprowadzenie zmian w swoim sposobie bycia, które pomogą rozwiązać jego problem.

Siła psychiczna terapeuty ujawnia się na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest to wskazanie lub nakazanie pacjentowi pewnych zachowań. Zdarza się jednak, że koniecznej jest „ustawienie go do pionu” i powiedzenie mu kilku ostrzejszych słów, które wyzwolą reakcję w formie działania terapeutycznego. Czasami do wypowiedzenia tych kilku ostrych słów potrzebna jest niezwykłą siła charakteru. Jeśli terapeuta jej nie ma to nie nadaje się do pracy w tym zawodzie.