Mediacje i negocjacje – umiejętności niezbędna każdemu psychoterapeucie

Psychoterapeuta musi posiadać wiele umiejętności w tym również powinien umieć negocjować i mądrze mediować. Wbrew pozorom nie jest to łatwe.

W gabinetach psychoterapeutycznych bardzo często pojawiają się całe rodziny mające problemy we wspólnych relacjach. W takim wypadku konieczne jest negocjowanie warunków porozumienia i współpracy między wszystkimi członkami. Same negocjacje nie zawsze wystarczają i psychoterapeuta musi umieć pogodzić zwaśnione strony.

Mediowanie w rodzinach jest jednym z trudniejszych zadań jakie mogą spotkać terapeutę. Jak bowiem umiejętnie pogodzić osoby myślące diametralnie różnie, które nie mają możliwości samodzielnego przemyślenia swoich błędów? Warto zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj skonfliktowani członkowie rodziny nie mogą sobie pozwolić na mieszkanie w osobnych domach czy mieszkaniach. Często zdarza się, że skłócone osoby nie tylko mieszkają w jednym mieszkaniu, ale wręcz w jednym pokoju, co niewątpliwie nie służy poprawie ich stosunków.

Tym samym bardzo ważne są umiejętności mediacyjne psychoterapeuty, który będzie w stanie zmniejszyć napięcie między członkami rodziny podczas sesji i utrzymać ten efekt do następnego spotkania.